Wydarzenia

Co roku w ostatnią niedzielę września przeżywamy w Ośrodku uroczystość patronalną czcząc Św. Rafała Archanioła – modlitwą i wspólną zabawą.

16 lipca na terenie rekreacyjnym Ośrodka organizowany jest Plenerowy Festyn Rodzinny z okazji św. Matki Boskiej Szkaplerznej patronki Rusinowic. Z tej okazji organizowany jest okolicznościowy festyn integracyjny z udziałem niepełnosprawnych i ich rodziców oraz mieszkańców Rusinowic i okolic.
Ośrodkowe festyny często uświetniają koncerty wybitnych gwiazd polskiej estrady rozrywkowej m.in. występowali: Eleni, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Universe, Arka Noego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Zbigniew Wodecki, Magda Anioł, Gang Marcela, Antonina Krzysztoń, Krystyna Giżowska, zespół GOODWAY, Krzysztof Cwynar, Irena Jarocka, Andrzej Rosiewicz, Halina Frąckowiak, Jacek Kierok, Ewa Lewandowska, „Siewcy Lednicy”, Stanisław Sojka, Bernadeta Kowalska.

Bardzo ważnym wydarzeniem w Ośrodku jest organizowana corocznie Wieczerza Wigilijna z udziałem Niepełnosprawnych i ich rodziców oraz dobroczyńców Ośrodka. Dla wszystkich zaproszonych gości i pracowników Ośrodka dzieci niepełnosprawne wraz z opiekunami przygotowują Przedstawienia Jasełkowe.

Od 2004 r. w październiku organizowane jest „Święto drzewa” w ramach którego odbywają się konkursy i posadzenie nowych drzewek wokół Ośrodka. W 2005 r. został posadzony Dąb Papieski.

Od czerwca 2001 r. Ośrodek jest organizatorem Śląskiej Olimpiady dla Niepełnosprawnych – imprezy, która ma na celu integrację osób niepełnosprawnych z całego województwa śląskiego. Olimpiada jest doskonałą zabawą o charakterze sprawnościowo-sportowym, z zachowaniem olimpijskiej tradycji wręczania pamiątkowych medali dyplomów i pucharów. Impreza ma na celu wzmocnienie ciała i ducha niepełnosprawnych zawodników.

W Sali wykładowej w Domu Opiekuna organizowane są przez Klinikę Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego oraz Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej w Katowicach konferencje naukowe:

  • 1999 r. leczenie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym pod patronatem prof. dr hab. n. med. J. Czochańskiej,
  • 2002 r. „Hipertonia „ w neurologii dziecięcej pod patronatem prof. dr hab. n. med. Elżbiety Marszał,
  • 2004 r. „Postępy w diagnostyce i terapii w wybranych uszkodzeniach mózgu i rdzenia kręgowego u dzieci i młodzieży”,
  • 2006 r. „Zespoły bólowe kręgosłupa u dzieci i młodzieży,
  • 2009 r. „ Zespół wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego u dzieci problemem interdyscyplinarnym”.
  • 14.06.2014 r. „Dziecko z zaburzeniami neurorozwojowymi i my”. Konferencja naukowa pod przewodnictwem dr hab. n. med. Ewy Emich-Widery z okazji 20-lecia działalności Ośrodka.