1% – wesprzyj Ośrodek w Rusinowicach

Prośba o wsparcie działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach

Przeżywamy Wielki Post – czas, w którym w sposób szczególny kontemplujemy odkupieńczą mękę i śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tym okresie Kościół katolicki zachęca nas do pokuty i nawrócenia, przypominając o praktyce postu, modlitwy i jałmużny. Trwanie w duchowej łączności z Bogiem i podejmowanie wyrzeczeń jest skuteczną drogą do przemiany serca. W tym wielkopostnym okresie pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Diecezjanom za ofiary, które przed rokiem złożyli na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach. Właśnie dzięki tym ofiarom mogliśmy przeprowadzić remont kuchni służącej przygotowaniu posiłków dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. W tym roku, licząc na Wasze wsparcie, planujemy wyremontowanie jadalni, gdzie na co dzień stołują się nasze dzieci (nadmienimy, że korzysta z niej codziennie ok. 200 osób).

29 września br. obchodzić będziemy 25-lecie działalności Ośrodka. To już od ćwierć wieku przybywają tutaj z całej Polski niepełnosprawne dzieci i młodzież z takimi schorzeniami, jak: mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, dystrofie mięśniowe, encefalopatie, stany powypadkowe i pooperacyjne. Często jedno schorzenie jest sprzężone z innymi niesprawnościami, m.in. upośledzeniem umysłowym różnego stopnia, głuchotą, ślepotą, napadami padaczkowymi. Ośrodek – jak zapewne wiecie – przystosowany jest do przyjmowania małych pacjentów wraz z ich opiekunami. Zapewnia to dzieciom poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stres spowodowany rozłąką z rodziną.

Na każdy z 3-tygodniowych turnusów przebywa ok. 75 dzieci i tyluż opiekunów, a więc w sumie 150 osób. Od 1994 r. podczas 408 turnusów skorzystało tu z rehabilitacji 26 135 pacjentów z towarzyszącymi im opiekunami.

Ośrodek ma dwa stacjonarne oddziały: rehabilitacji ogólnoustrojowej i rehabilitacji neurologicznej dla dzieci. Przy Ośrodku działają również poradnia rehabilitacyjna i gabinety fizykoterapii.

Wachlarz proponowanych zabiegów jest bardzo szeroki, co wpływa na skuteczność rehabilitacji. W czasie pobytu niepełnosprawni korzystają z licznych zabiegów rehabilitacyjnych, prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę. Są to m.in. zabiegi: kinezyterapii, krioterapii,elektroterapii, termoterapii, laseroterapii, hydroterapii, infoterapii i hipoterapii, a także z zajęć w sali gimnastycznej i ćwiczeń indywidualnych. Ponadto mają do dyspozycji basen, siłownię, salę bloczkową i mobilną. Dzieci biorą też udział w terapii zajęciowej, która uspołecznia, sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i zdobywaniu nowych doświadczeń. Rodzice, uczestnicząc wraz z dzieckiem zajęciach rehabilitacyjno-terapeutycznych, poznają sposoby i metody pracy umożliwiające im kontynuowanie rehabilitacji w warunkach domowych. Dla opiekunów organizowane są specjalne wykłady, pogadanki edukacyjne, pokazy sprzętu, projekcje filmów. Dzięki temu pogłębiają oni swoją wiedzę na temat stosowanych metod leczenia.

Ośrodek był od początku i pozostaje nadal miejscem przygotowania niepełnosprawnych do przyjęcia sakramentów świętych: chrztu, pokuty, I Komunii Świętej i bierzmowania oraz udzielania im tych sakramentów. Uczestnicy każdego turnusu pielgrzymują na Jasną Górę do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W ośrodkowej kaplicy kapłani służą pomocą duchową, pełnią posługę w konfesjonale, odprawiają Msze Święte, nabożeństwa i adoracje Najświętszego Sakramentu oraz prowadzą katechezy.

Pacjenci, ich opiekunowie i personel tworzą prawdziwą wspólnotę, okazując sobie wzajemnie miłość i przejawiając postawy otwarte wobec innych. W ten sposób odbywa się w Ośrodku swoista „rehabilitacja serca”. Motywem przewodnim naszej działalności jest bowiem przesłanie św. Augustyna: „Idź przez człowieka, a dojdziesz do Boga”. Przybliżywszy pracę naszego Ośrodka na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, pragnę zwrócić się z serdeczną prośbą nie tylko do wiernych naszej diecezji, ale też do wszystkich ludzi dobrej woli, by zechcieli materialnie wesprzeć prace modernizacyjne, które w naszym Ośrodku obecnie realizujemy. Ofiary będzie można złożyć w ramach kolekty w III niedzielę Wielkiego Postu, 24 marca br. Zachęcamy także do wpłat indywidualnych na konto Ośrodka w Rusinowicach z dopiskiem ,,Darowizna na cele statutowe Ośrodka” oraz do przekazywania w ramach odpisu 1% podatku dochodowego na rzecz Ośrodka w Rusinowicach. Szczegóły na stronie internetowej Ośrodka.

W imieniu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży składam wszystkim Darczyńcom, serdeczne Bóg zapłać.

Szczęść Boże!

Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem Świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach
Ks. Kazimierz Tomasiak

Rehabilitacja w naszym Ośrodku

Szeroki wachlarz zabiegów sprawia, że rehabilitacja okazuje się bardzo skuteczna a prowadzona systematycznie przynosi pacjentom oczekiwane rezultaty.

KALENDARIUM – LUTY 2019

1 luty – Odwiedziny ks. Bernarda Halemby – em. Prob. z par. pw. Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach oraz ks. Ambrożego Kucza – em. Prob. z par. pw. Chrystusa Króla w Golejowie (archidiecezja katowicka)

1 luty -Wizyta S.M. Scholastyki Rząsy AM, sekretarki prowincjalnej z prowincji leśnickiej wraz z kandydatkami: Karoliną Frychel, Małgorzatą Sokołowską i Anetą Kaczmarczyk

2 luty – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – Odnowienie ślubów Zakonnych (S.M. Olga Mura AM, S.M. Armela Ochojska AM, S.M. Miriam Siąkała AM, S.M. Michalina Daniel AM, S.M. Magdalena Wejman AM, S.M. Róża Olszewska AM)

2 luty – Odwiedzili nas nauczyciele z Diecezjalnej Szkoły Muzycznej i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach

3 luty – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. prał. Franciszek Balion, ks. Kazimierz Fyrla i ks. Kazimierz Tomasiak, błogosławieństwo św. Błażeja

5 luty – Bal karnawałowy

6 luty – Koncert Piosenki Religijnej w wykonaniu Scholki z Lubszy Śląskiej

7 luty – 408 Pielgrzymka Ośrodka na Jasną Górę

8 luty – Dzień urodzin ks. bpa Seniora Jana Wieczorka (84 lata)

8 luty – XXVII Światowy Dzień Chorego w Turnusie 408 (Udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych)

10 luty – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Kazimierz Fyrla, ks. Kazimierz Tomasiak

11 luty – Zakończenie Turnusu 408

Turnus 409

11 luty – Msza św. na rozpoczęcie Turnusu 408 i spotkanie organizacyjne – ks. Dyrektor Kazimierz Tomasiak

11-14 luty – Na rehabilitacji S.M. Donata Bogaj AM

12-27 luty – Na rehabilitacji S.M. Werena Rozmus AM

13 luty – XXVII Światowy Dzień Chorego w Turnusie 409 (Udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych oraz Błogosławieństwa Lourdzkiego)

14 luty – Nabożeństwo ku czci św. Rafała Archanioła i Adoracja Najświętszego Sakramentu

16 luty – Koncert Roberta Mateuszuka i Marka Okręglickiego

17 luty – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. prał. Franciszek Balion, ks. Kazimierz Tomasiak

18 luty – Praktykę rozpoczął kleryk Patryk Kontny z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Racławiczkach, diec. Opolska

19 luty – Festiwal Młodych Talentów

19 luty – Koncert Piosenki Religijnej w wykonaniu Scholki z Lubszy Śląskiej

20 luty – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Paszko, wikariusz par. katedralnej św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach

22 luty – Nabożeństwo ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego i Adoracja Najświętszego Sakramentu

23 luty – I Spowiedź Święta Michała Liszki

24 luty – Ks. bp Senior Jan Wieczorek – Bierzmowanie (Zbigniew Efimienko, Marta Kasprowska, Mateusz Liszka, Tomasz Liszka, Tomasz Nieborak, Kacper Radkowski i Bożena Szyińska); I Komunia Święta (Michał Liszka)

24 luty – Pożegnanie S. M. Armeli Ochojskiej AM, po 22 latach pracy w Ośrodku. Siostra była Główną Księgową oraz pełniła posługę zakrystianki

26 luty -Zajęcia warsztatowe z artystkami Zespołu Śląsk (Aleksandra Żaczkova i Beata Danielska)

26 luty – Teatr Skrzat z Krakowa

27 luty – Bal karnawałowy

28 luty – 409 Pielgrzymka Ośrodka na Jasną Górę

KALENDARIUM – STYCZEŃ 2019

2 stycznia – Msza św. na rozpoczęcie Turnusu 407 i spotkanie organizacyjne – ks. Dyrektor Kazimierz Tomasiak

2-21 – stycznia Na Turnusie 407 obecny ks. Kazimierz Fyrla, em. proboszcz par. pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi (archidiecezja katowicka)

5 stycznia – Koncert Roberta Mateuszuka

5 stycznia – Koncert kolęd Nikoli Tomys i Bogusława Uliczki z Kalet

6 stycznia – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Bp Senior Jan Wieczorek, ks. prał. Franciszek Balion, ks. Zbigniew Lachowicz, ks. Kazimierz Fyrla i ks. Kazimierz Tomasiak

6 stycznia – Kolęda w Ośrodku z udziałem ks. bpa Seniora Jana Wieczorka

7 stycznia – Jasełka w wykonaniu dzieci ze SP w Rusinowicach

8 stycznia – Urodziny Siostry Miriam Siąkały AM

8 stycznia – Zajęcia warsztatowe z artystkami Zespołu Śląsk (Aleksandra Żaczkova i Beata Danielska)

9 stycznia – Jasełka w wykonaniu dzieci ze SP nr 17 w Zabrzu (ks. Mariusz Kostka)

10 stycznia – Festiwal Młodych Talentów

10 stycznia – Nabożeństwo ku czci Dzieciątka Jezus i Adoracja Najświętszego Sakramentu

12 stycznia – Występ Zespołu Boronowianiez Boronowa – Kolędowanie

13 stycznia – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. prał. Franciszek Balion, ks. Kazimierz Fyrla i ks. Kazimierz Tomasiak

13 stycznia – Koncert Kolędników z Żytomierza – Grupa Polonijna z Żytomierza (Ukraina)

15 stycznia – Jasełka w wykonaniu Rojaneczek z Roju i uczniów z Zespołu Szkół nr 5 w Żorach

15 stycznia – Bal karnawałowy

16 stycznia – Scholka z Lubszy Śląskiej – Wieczór Kolędowy

17 stycznia – 407 Pielgrzymka Ośrodka na Jasną Górę

19 stycznia – Odwiedziny Członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rud

20 stycznia – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Kazimierz Fyrla, ks. Kazimierz Tomasiak

21 stycznia – Zakończenie Turnusu 407

21 stycznia – Msza św. na rozpoczęcie Turnusu 408 i spotkanie organizacyjne – ks. Dyrektor Kazimierz Tomasiak

21 stycznia – – 11 luty Na Turnusie 408 obecny ks. Kazimierz Fyrla, em. proboszcz par. pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi (archidiecezja katowicka)

22 stycznia – Jasełka pt. „Odnaleźć Boże Narodzenie” w wykonania Młodzieży z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach – ks. Tomasz Rutkowski SDB

24 stycznia – Nabożeństwo ku czci Dzieciątka Jezus i Adoracja Najświętszego Sakramentu

26 stycznia – Koncert Kolędowo-Świąteczny Scholi Filii Dei i Solistów z Krupskiego Młyna pod kierownictwem Krzysztofa Brodziaka

27 stycznia – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Bp Senior Jan Wieczorek, ks.
Zbigniew Lachowicz, ks. Kazimierz Fyrla i ks. Kazimierz Tomasiak

27 stycznia – Koncert Parafialnej Orkiestry Dętej z Rusinowic

28 stycznia – Koncert Chóru Catharina z Woźnik

29 stycznia – Zajęcia warsztatowe z artystkami Zespołu Śląsk (Aleksandra Żaczkova i Beata Danielska)

30 stycznia – Urodziny Siostry Olgi Mura AM

30 stycznia – Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Michał Klementowicz, wykładowca KUL

31 stycznia – Festiwal Młodych Talentów

31 stycznia – Nabożeństwo ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego i Adoracja Najświętszego Sakramentu

Koncert kolędowy Parafialnej Orkiestry Dętej z Rusinowic pod dyrekcją Dominika Matuska.

Podziękowanie dlaSZ.P. Magdy Żarskiej Fundacja Książąt Lubomirskich

Ośrodek Rehabilitacyjny pod wezwaniem świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach, składa serdeczne podziękowania Fundacji KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH za przekazanie sprzętu rehabilitacyjnego na rzecz naszego Ośrodka:
– Stół rehabilitacyjny elektryczny 1-sekcyjny, 1-częściowy – SS-E05 do terapii Bobath i Vojty oraz 3 maty do świczeń gimnastycznych i rehabilitacyjnych Airex Corona 185×100 cm
Okazane wsparcie, przyczyni znacznie się do podwyższenia standardów świadczonych przez nas usług a tym samym zapewni pewni kompleksowe wsparcie i pomoc naszym podopiecznym.

Jesteśmy przekonani, iż gest pasterskiej miłości, powróci do Każdego z Was bo przecież „Radosnego dawce miłuje Bóg” Mamy nadzieję, że zainicjowana współpraca z naszym Ośrodkiem wpisze się na stałe w strategie działań Państwa Fundacji.

Z pamięcią modlitewną
i błogosławieństwem Bożym
ks. Kazimierz Tomasiak, Dyrektor Ośrodka

Jasełka 2018

Turnus 405 – 25.11.2018 r.

Uroczystość Chrystusa Króla – poświęcenie krzyża na ścianie zewnętrznej ośrodkowej kaplicy.

Gala Świętego Rafała Archanioła 2018

Ośrodek Rehabilitacyjny w Rusinowicach ma nową wiatę edukacyjną i odremontowaną kuchnię. Poświęcił je bp Jan Wieczorek, który przewodniczył Eucharystii w dniu odpustu św. Rafała Archanioła. Imię „Rafał” oznacza „Bóg uzdrawia”, a archanioł jest m.in. patronem podróżujących. Biblijnemu Tobiaszowi towarzyszył w drodze, chronił przed demonami i uzdrowił jego ojca…
Czytaj dalej na stronie gliwice.gosc.pl

Skrzydła św. Rafała Archanioła

I Kategoria Osobowość

Ks. Prał. Franciszek Balion

II Kategoria Darczyńca

Józef Usnacht – Zakład piekarsko-ciastkarski z Kamienicy
Antoni Żurek – Ogród Śląski w Świerklańcu
INVADO

III Kategoria Przyjaciel Ośrodka

Wiesław Kucharski – Dyrektor RDLP w Katowicach
Nadleśnictwo Koszęcin
Nadleśnictwo Herby
Nadleśnictwo Świerklaniec
Nadleśnictwo Lubliniec
Nadleśnictwo Brynek
Nadleśnictwo Kłobuck
Nadleśnictwo Zawadzkie
Nadleśnictwo Złoty Potok
Parafia pw. Św. Jana Nepomucena w Lisowicach

IV Kategoria Nagroda Dyrektora dla Pracownika Ośrodka

Bernadeta Dziembała
Bożena Matusek
S.M. Olga Mura