KALENDARIUM – KWIECIEŃ 2019

1-3 kwietnia Ks. Kazimierz Tomasiak prowadził rekolekcje szkolne w Niepublicznej Szkole Specjalnej w Ludwikowicach Kłodzkich w diec. świdnickiej
2 kwietnia Zajęcia warsztatowe z artystkami Zespołu Śląsk (Aleksandra Żaczkova i Beata Danielska)
5 kwietnia Droga Krzyżowa z rekwizytami sakramentalnymi
7 kwietnia Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Bp Senior Jan Wieczorek
9 kwietnia Odwiedziny ks. Dariusza Frydrycha, kapłana pochodzącego z diec. radomskiej, naszego „wychowanka” jeżdżącego przed laty do Rusinowic na turnusy. Ks. Dariusz przyjechał z dziadkami Anity Szuwald – przyjaciółki Heleny Kmieć z którą była na misjach w Boliwii
9 kwietnia Koncert Piosenki Religijnej w wykonaniu Scholki z Lubszy Śląskiej
10 kwietnia Festiwal Młodych Talentów
11 kwietnia 411 Pielgrzymka Ośrodka na Jasną Górę (ks. prał. Franciszek Balion)
12 kwietnia Spotkanie z uczniami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie – otrzymaliśmy tryptyk wykonany w ich pracowni plastycznej
13 kwietnia Na zaproszenie Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Strzebiń bierzemy udział w imprezie Dzień Uśmiechu w Koszęcinie
14 kwietnia Niedziela Palmowa
14 kwietnia Droga Krzyżowa ulicami Rusinowic
15 kwietnia Zakończenia Turnusu 411

Turnus 412

15 kwietnia Msza św. na rozpoczęcie Turnusu 412 i spotkanie organizacyjne – ks. Dyrektor Kazimierz Tomasiak
16 kwietnia 6. rocz. śmierci ks. Damiana Kominka
17 kwietnia Nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego, Adoracja i okazja do Spowiedzi Świętej
18 kwietnia Wielki Czwartek – 1. rocz. Komunii Świętej Amelii Bakalarz
19 kwietnia Wielki Piątek – Droga Krzyżowa i Adoracja Krzyża
20 kwietnia Wielka Sobota – Święcenie pokarmów
21 kwietnia Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
24 kwietnia Teatr Skrzat z Krakowa
25 kwietnia Tatr Sztuka z Trzebini
26 kwietnia Z wizytą ks. Krzysztof Dulęba, ojciec duchowny WMSD w Opolu
26 kwietnia Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. prof. Zdzisław Kupisiński SVD, były wikariusz parafii w Rusinowicach
27 kwietnia Udział grupy z Ośrodka w Pielgrzymce do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy
27 kwietnia Koncert Roberta Mateuszuka
28 kwietnia Ks. bp Senior Jan Wieczorek – Bierzmowanie (Fabian Ocipinski)
28 kwietnia Odpust Parafialny ku czci Znalezienia Krzyża Świętego
28 kwietnia Wojciech Lamch z Częstochowy, będąc na turnusie reprezentował nasz Ośrodek na III Świętokrzyskim Maratonie Bocci w Masłowie i zajął I miejsce w swej kategorii
29 kwietnia Festiwal Młodych Talentów
29 kwietnia Koncert Piosenki Religijnej w wykonaniu Scholki z Lubszy Śląskiej
30 kwietnia Zajęcia warsztatowe z artystkami Zespołu Śląsk (Aleksandra Żaczkova i Beata Danielska)
30 kwietnia – Teatrzyk z Nowego Sącza

Życzenia Wielkanocne

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

1% – wesprzyj Ośrodek w Rusinowicach

Prośba o wsparcie działalności Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach

Przeżywamy Wielki Post – czas, w którym w sposób szczególny kontemplujemy odkupieńczą mękę i śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tym okresie Kościół katolicki zachęca nas do pokuty i nawrócenia, przypominając o praktyce postu, modlitwy i jałmużny. Trwanie w duchowej łączności z Bogiem i podejmowanie wyrzeczeń jest skuteczną drogą do przemiany serca. W tym wielkopostnym okresie pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Diecezjanom za ofiary, które przed rokiem złożyli na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach. Właśnie dzięki tym ofiarom mogliśmy przeprowadzić remont kuchni służącej przygotowaniu posiłków dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. W tym roku, licząc na Wasze wsparcie, planujemy wyremontowanie jadalni, gdzie na co dzień stołują się nasze dzieci (nadmienimy, że korzysta z niej codziennie ok. 200 osób).

29 września br. obchodzić będziemy 25-lecie działalności Ośrodka. To już od ćwierć wieku przybywają tutaj z całej Polski niepełnosprawne dzieci i młodzież z takimi schorzeniami, jak: mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, dystrofie mięśniowe, encefalopatie, stany powypadkowe i pooperacyjne. Często jedno schorzenie jest sprzężone z innymi niesprawnościami, m.in. upośledzeniem umysłowym różnego stopnia, głuchotą, ślepotą, napadami padaczkowymi. Ośrodek – jak zapewne wiecie – przystosowany jest do przyjmowania małych pacjentów wraz z ich opiekunami. Zapewnia to dzieciom poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stres spowodowany rozłąką z rodziną.

Na każdy z 3-tygodniowych turnusów przebywa ok. 75 dzieci i tyluż opiekunów, a więc w sumie 150 osób. Od 1994 r. podczas 408 turnusów skorzystało tu z rehabilitacji 26 135 pacjentów z towarzyszącymi im opiekunami.

Ośrodek ma dwa stacjonarne oddziały: rehabilitacji ogólnoustrojowej i rehabilitacji neurologicznej dla dzieci. Przy Ośrodku działają również poradnia rehabilitacyjna i gabinety fizykoterapii.

Wachlarz proponowanych zabiegów jest bardzo szeroki, co wpływa na skuteczność rehabilitacji. W czasie pobytu niepełnosprawni korzystają z licznych zabiegów rehabilitacyjnych, prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę. Są to m.in. zabiegi: kinezyterapii, krioterapii,elektroterapii, termoterapii, laseroterapii, hydroterapii, infoterapii i hipoterapii, a także z zajęć w sali gimnastycznej i ćwiczeń indywidualnych. Ponadto mają do dyspozycji basen, siłownię, salę bloczkową i mobilną. Dzieci biorą też udział w terapii zajęciowej, która uspołecznia, sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i zdobywaniu nowych doświadczeń. Rodzice, uczestnicząc wraz z dzieckiem zajęciach rehabilitacyjno-terapeutycznych, poznają sposoby i metody pracy umożliwiające im kontynuowanie rehabilitacji w warunkach domowych. Dla opiekunów organizowane są specjalne wykłady, pogadanki edukacyjne, pokazy sprzętu, projekcje filmów. Dzięki temu pogłębiają oni swoją wiedzę na temat stosowanych metod leczenia.

Ośrodek był od początku i pozostaje nadal miejscem przygotowania niepełnosprawnych do przyjęcia sakramentów świętych: chrztu, pokuty, I Komunii Świętej i bierzmowania oraz udzielania im tych sakramentów. Uczestnicy każdego turnusu pielgrzymują na Jasną Górę do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W ośrodkowej kaplicy kapłani służą pomocą duchową, pełnią posługę w konfesjonale, odprawiają Msze Święte, nabożeństwa i adoracje Najświętszego Sakramentu oraz prowadzą katechezy.

Pacjenci, ich opiekunowie i personel tworzą prawdziwą wspólnotę, okazując sobie wzajemnie miłość i przejawiając postawy otwarte wobec innych. W ten sposób odbywa się w Ośrodku swoista „rehabilitacja serca”. Motywem przewodnim naszej działalności jest bowiem przesłanie św. Augustyna: „Idź przez człowieka, a dojdziesz do Boga”. Przybliżywszy pracę naszego Ośrodka na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, pragnę zwrócić się z serdeczną prośbą nie tylko do wiernych naszej diecezji, ale też do wszystkich ludzi dobrej woli, by zechcieli materialnie wesprzeć prace modernizacyjne, które w naszym Ośrodku obecnie realizujemy. Ofiary będzie można złożyć w ramach kolekty w III niedzielę Wielkiego Postu, 24 marca br. Zachęcamy także do wpłat indywidualnych na konto Ośrodka w Rusinowicach z dopiskiem ,,Darowizna na cele statutowe Ośrodka” oraz do przekazywania w ramach odpisu 1% podatku dochodowego na rzecz Ośrodka w Rusinowicach. Szczegóły na stronie internetowej Ośrodka.

W imieniu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży składam wszystkim Darczyńcom, serdeczne Bóg zapłać.

Szczęść Boże!

Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem Świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach
Ks. Kazimierz Tomasiak

Rehabilitacja w naszym Ośrodku

Szeroki wachlarz zabiegów sprawia, że rehabilitacja okazuje się bardzo skuteczna a prowadzona systematycznie przynosi pacjentom oczekiwane rezultaty.

Koncert kolędowy Parafialnej Orkiestry Dętej z Rusinowic pod dyrekcją Dominika Matuska.

Podziękowanie dlaSZ.P. Magdy Żarskiej Fundacja Książąt Lubomirskich

Ośrodek Rehabilitacyjny pod wezwaniem świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach, składa serdeczne podziękowania Fundacji KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH za przekazanie sprzętu rehabilitacyjnego na rzecz naszego Ośrodka:
– Stół rehabilitacyjny elektryczny 1-sekcyjny, 1-częściowy – SS-E05 do terapii Bobath i Vojty oraz 3 maty do świczeń gimnastycznych i rehabilitacyjnych Airex Corona 185×100 cm
Okazane wsparcie, przyczyni znacznie się do podwyższenia standardów świadczonych przez nas usług a tym samym zapewni pewni kompleksowe wsparcie i pomoc naszym podopiecznym.

Jesteśmy przekonani, iż gest pasterskiej miłości, powróci do Każdego z Was bo przecież „Radosnego dawce miłuje Bóg” Mamy nadzieję, że zainicjowana współpraca z naszym Ośrodkiem wpisze się na stałe w strategie działań Państwa Fundacji.

Z pamięcią modlitewną
i błogosławieństwem Bożym
ks. Kazimierz Tomasiak, Dyrektor Ośrodka

Jasełka 2018